ABC relaksacji

Lekarze ajurwedy zalecają m.in. medytacje / fot. Fotolia.pl
Zabieganie, stres i ciągły pośpiech towarzyszą większości z nas każdego dnia. Remedium na te problemy jest relaksacja. Jakie są techniki relaksacji? Czym jest wizualizacja? Czy medytacje, joga, pilates czy tai chi pomaga się rozluźnić? Na czym polega trening biofeedback?
Marta Słupska / 02.08.2011 11:36
Lekarze ajurwedy zalecają m.in. medytacje / fot. Fotolia.pl

Wizualizacja

Wyobraźnia pomaga przywoływać marzenia, tworzyć fantazję i zapominać o problemach dnia codziennego. Wykorzystujemy ją bardzo często, chociaż czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jak praktycznie wykorzystać wizualizację? Czy może być kluczem do sukcesu?

Sprawdź: Wizualizacja, czyli jak wykorzystać wyobraźnię?

Medytacja

Medytacje pomagają się wyciszyć, skupić i zrelaksować. Podpowiadamy, jak stworzyć miejsce do medytacji, jak się koncentrować i osiągnąć wewnętrzny spokój. Jak i kiedy medytować? Jak wracać do realnego życia po chwilach medytacji? Co pomoże nam się wyciszyć?

Sprawdź: Medytacja - umysł lekiem na stres i problemy

Pilates

Ogromną zaletą ćwiczeń pilates jest to, że mogą je wykonywać wszyscy (także osoby starsze i kobiety w ciąży). Jak się rozgrzewać i ćwiczyć? Dlaczego warto spróbować? Jak pilates wpływa na nasze ciało i zdrowie? Jakie ćwiczenia proponuje?

Sprawdź: Jak pilates wpływa na nasze ciało?

Joga

Joga pomaga w profilaktyce chorób somatycznych (zakaźnych i urazów). Poprawia ogólny stan zdrowia i sprawia, że człowiek staje się bardziej świadomy swojego ciała – a zatem mniej narażony na wypadki. Joga polepsza stan zdrowia cierpiących na astmę, zapalenie stawów, choroby serca i choroby zwyrodnieniowe. Pozycje jogi całkowicie wykorzystują ruchy kręgosłupa i stawów. Dzięki czemu poprawia się ich ruchliwość, zmniejsza zesztywnienie oraz ból.

Sprawdź: Joga - więcej niż ćwiczenia!

Tai chi

Tai chi to system precyzyjnie wykonanych, powolnych ruchów. Ćwiczenia wspomagają przepływ energii (chi) wewnętrznej. Tai chi działa na ciało i mózg. Rozluźnia mięśnie i uspokaja nerwy. Czy jest dla każdego? W jakich dolegliwościach pomaga?

Sprawdź: Tai chi - moc spokojnych ruchów

Biofeedback

Biofeedback ściśle wiąże się z pojęciem wizualizacji, czyli wyobraźni, która wyróżnia człowieka wśród innych istot żywych. Wyobraźnia wywiera wpływa na ludzką psychikę i fizjologię, pomaga wyznaczać cele i podejmować decyzje. Biofeedback wykorzystuje te możliwości.

Sprawdź: Na czym polega trening biofeedback?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA