Czym jest qi gong?

Qi gong są formą ćwiczeń wzmacniających, które rozwijają świadomość ruchową ciała. Nawiązują one do wschodnich sztuk walki, medycyny chińskiej i jogi. Ich celem jest zapewnienie równowagi psychofizycznej i kontroli nad energią życiową. Dowiedź się jak wygląda i dla kogo jest przeznaczony trening qi gong?
/ 25.07.2012 11:17

Skąd pochodzi qi gong?

Qi gong to ćwiczenia wzmacniające, które zapewniają zdrowie i wewnętrzną równowagę. Narodził się on w Chinach ponad 4 tys. lat temu i ma swoje korzenie w medycynie chińskiej oraz wschodnich sztukach walki. Dawniej stanowił sekretny trening dla wtajemniczonych uczniów, którzy zdobywali wiedzę od swoich mistrzów.

Qi gong nawiązuje do tradycji filozofii konfucjanizmu, buddyzmu i taoizmu, a także korzysta z technik jogi. Dziś ćwiczenia qi gong są powszechnie stosowane jako forma medycyny alternatywnej.

Qi gong – co to oznacza?

Pierwsze słowo qi oznacza energię życiową, natomiast drugie słowo – gong – związane jest z ćwiczeniami i mistrzowskim opanowaniem określonych umiejętności. Wyrażenie qi gong można więc tłumaczyć jako doskonałe opanowanie sztuki energii życiowej.

Jak wygląda trening?

Duże znaczenie w treningu qi gong ma odpowiednia postawa, oddech i świadomość wykonywanych ćwiczeń. Określone i płynne ruchy są wynikiem precyzyjnie przygotowanej choreografii, która niekiedy wykorzystuje elementy zachowań zwierząt.

Oprócz treningu dynamicznego, qi gong opiera się na metodzie statycznej polegającej na zatrzymaniu postawy w bezruchu przez określony czas. Trening wykorzystuje też technikę medytacji: świadomość własnego oddechu, wizualizację i kontrolowanie przepływu energii qi we własnym organizmie.

Trening składa się z ćwiczeń rozciągających i wzmacniających ciało oraz opiera się na powtarzalności określonych ruchów. Duże znaczenie ma rozwijanie świadomości ruchów ciała. Niekiedy ćwiczenia qi gong są wspomagane przez elementy dodatkowe, takie jak spożywanie ziół czy masaż.

Zobacz też: Jak dotlenić organizm poprzez ćwiczenia?

Czemu ma to służyć?

Ćwiczenia qi gong stosowane są w celach zdrowotnych. Mają działanie profilaktyczne w różnych dolegliwościach i prowadzą do osiągnięcia równowagi fizycznej i duchowej.

Trening qi gong jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu i redukcję stresu oraz wewnętrznych napięć. Polepsza nastrój, dodaje energii, zmniejsza lęki i podnosi psychofizyczną jakość życia.

Do uprawiania ćwiczeń qi gong nie jest wymagana sprawność fizyczna ani określony wiek. Trening dobierany jest w zależności od wieku i sprawności ruchowej.

Upragnione efekty można uzyskać podczas wykonywania ćwiczeń pod okiem doświadczonego trenera. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku samodzielnego treningu, gdyż nieumiejętne ćwiczenia mogą przyczynić się do trwały urazów psychofizycznych.

Dlaczego budzi kontrowersje?

Nie wszyscy nastawieni są pozytywnie do ćwiczeń qi gong i ich właściwości zdrowotnych. Zdaniem sceptyków, lecznicze skutki qi gong, podobnie jak innych metod medycyny alternatywnej, stanowią efekt placebo. Chińskie środki naturalne, rzekomo poprawiające zdrowie, nie mają podstaw naukowych i są dalekie od interpretacji medycznej.

Jakie argumenty przytaczane są przeciwko zdrowotnym skutkom qi gong? Brak doświadczalnego i naukowego potwierdzenia istnienia qi. Na przykład prezentowanie w sztukach walki efektów, takich jak rozbijanie twardych obiektów nie musi być wynikiem siły pochodzącej z qi, ale siły fizycznej. Przeciwnicy qi gong wskazują, że ćwiczenia bardziej przypominają pokazy magiczne niż dyscyplinę naukową.

Polecamy: Ćwiczenia w medycynie chińskiej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA