Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jakie właściwości lecznicze mają kwiaty lipy?

Przyjemnie pachnące kwiaty lipy zakwitają na przełomie czerwca i lipca. Piękny zapach nie jest ich jedynym walorem – mają cenne dla naszego zdrowia właściwości lecznicze. Ich dobroczynne działanie pomaga w wielu problemach zdrowotnych. W jakich schorzeniach stosować preparaty z kwiatów lipy? Czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Lipa jest drzewem należącym do rodziny lipowatych. Pospolicie występuje w strefach klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Surowcem leczniczym są charakterystycznie pachnące kwiatostany, które zakwitają na przełomie czerwca i lipca. W Europie występują dwa gatunki lipy: drobnolistna i szerokolistna. Kwiaty obu gatunków mają zbliżone właściwości lecznicze. Zbiera się je razem z przysadkami już w czasie kwitnienia, podczas gorącej i suchej pogody.

Jakie substancje znajdują się w kwiatach lipy?

Kwiaty lipy zawierają cenne flawonoidy, olejki eteryczne i związki śluzowe. W aptekach dostępne są gotowe herbatki i preparaty z lipą, ale łatwo możemy przygotować domowe napary z ususzonych kwiatów. Surowiec należy suszyć w warunkach naturalnych, w suchym przewiewnym miejscu lub na specjalnej suszarce w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza.

Działanie przeciwzapalne

Swoje łagodne właściwości przeciwzapalne lipa zawdzięcza obecności związków śluzowych. Związki te wykazują działanie osłaniające, powlekające, ochronne i zmiękczające. Dzięki temu łagodzą bóle gardła i silny kaszel.Gorące napary z kwiatów lipy powinno się pijać w trakcie przeziębienia, w stanach gorączkowych, anginie, zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli. Podobne działanie do naparów z  lipy ma miód lipowy.

Działanie napotne i moczopędne

Napary z lipy stosuje się także jako środek napotny w chorobach, którym towarzyszy podwyższona temperatura. Napary te zwiększają ilość wydzielanego potu, przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu i poprawiają perspirację skóry (oddychanie). Ich działanie polega na pobudzeniu gruczołów potowych w skórze oraz zwiększeniu ich wrażliwości na bodźce przekazywane przez zakończenia nerwowe. Działanie napotne ma również gorąca kąpiel z dodatkiem suszonych kwiatów lipy szerokolistnej.

Swoje moczopędne działanie kwiaty lipy zawdzięczają obecności olejków eterycznych, w skład których wchodzą związki działające drażniąco na kanaliki nerkowe. Pobudzenie nerek skutkuje zwiększeniem ilości produkowanego moczu.

Zobacz także: Czarnuszka siewna – zapomniany specyfik


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Poznaj moc technik relaksacji

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 5
dodano: 10:18 2015-07-21 przez: ~frodo (37.47.*.*)
chyba Komorowski przygotowywał co za bul
dodano: 18:13 2015-06-18 przez: ~gość (195.245.*.*)
Ale lipa! Ktoś chyba nie widział nigdy lipy :))))))))))))))
dodano: 13:23 2014-08-16 przez: ~!!! (178.182.*.*)
Klon!!!Ludzie, kto toto redaguje?!
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter