Rozmaryn – cenny nie tylko w kuchni

Rozmaryn nada niezwykłego aromatu każdej potrawie.
Rozmaryn ma przyjemny, balsamiczny zapach. Choć używamy go w kuchni jako przyprawę, to nie zawsze wiemy, że ma działanie bakteriobójcze, uspakajające i wzmacniające. A to dopiero początek! Co się kryje się w tej drobnej roślince?
/ 05.04.2011 10:26
Rozmaryn nada niezwykłego aromatu każdej potrawie.

Wygląd

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) w Polsce jest rośliną doniczkową osiągającą wielkość 30-50 cm. Posiada bezogonkowe liście od góry w kolorze ciemnozielonym, od spodu szaroomszałe. Brzegi liści są wywinięte ku dołowi. Jasno fioletowe lub niebieskie kwiaty wyrastają na szczytach pędów.

Rozmaryn posiada przyjemny, balsamiczny zapach i gorzkawy smak.

Zobacz też: Zioła czy leki chemiczne - co wybrać?

Działania lecznicze

Rozmaryn wykazuje działanie uspakajające, wzmacniające układ nerwowy, pobudzające krążenie krwi, rozszerzające naczynia krwionośne, ściągające, bakteriobójcze, przeciwbólowe, wzmacniające i pobudzające apetyt.

Współcześnie rozmaryn jest pomocny w:

  • skurczach jelit, dróg żółciowych i wątroby,
  • zaburzeniach trawiennych i wątroby,
  • stanach napięcia psychicznego,
  • depresji,
  • osłabieniu,
  • bólach głowy.

Stosowanie rozmarynu zewnętrznie uśmierza bóle mięśni i nerwobóle. Ponadto jego dobroczynne działanie ma zastosowanie w chorobach skóry wywołanych przez bakterie. Działa także stymulująco na cebulki włosów i zapobiega ich wypadaniu.

Jak zrobić napar z rozmarynu?

1 łyżkę liści zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Przecedzić. Pić po ¼ szklanki 3 razy dziennie. Pomaga w niestrawności, chorobach żołądka i dróg żółciowych oraz w stanach depresji i ogólnego zmęczenia. Stosowany także w przeziębieniu, grypie i chorobach skóry.

Zewnętrznie użyć 2 łyżki liści na 1 szklankę wody. Wcierać bądź stosować okłady przy schorzeniach reumatycznych, dla pobudzenia krążenia, pobudzenia przepływu krwi.

Rozmaryn można stosować również na skórę głowy przy słabych włosach oraz do płukania włosów.

Naparu używa się także do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych.

Zobacz też: Jak przygotować napar z ziół?

Zobacz koniecznie - Vademecum ziół

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA